Mreža udruga Zagor je s partnerskim organizama Gimnazijom Antuna Gustava Matoša, Srednjom školom Pregrada, Srednjom školom Zlatar, Srednjom školom Bedekovčina, Lokalnom akcijskom grupom Zagorje-Sutla, Zelenom akcijom i Krapinsko-zagorskom županijom započela s provedbom projekta „Budućnost počinje danas: jačanje znanja i vještina mladih za izgradnju održivih lokalnih zajednica“. Projekt je započeo 19. travnja 2019. i trajat će do 18. travnja 2021., a sufinanciran je od strane Ureda za udruge Vlade RH u okviru Švicarsko-hrvatskog programa suradnje u iznosu od 1.105.304,27 kn.
Projekt doprinosi osnaživanju mladih, osobito srednjoškolaca/ki, za izgradnju održivih lokalnih zajednica kroz provedbu programa neformalnog obrazovanja. Osmišljeni programi koriste inovativne metode rada koje mladima omogućuju znanja i vještine primjenjive u osobnom, profesionalnom i društvenom životu te doprinose većoj socijalnoj uključenosti mladih i njihovom preuzimanju uloge aktivnih građanina/ka. Edukativni programi odnose se na tri komponente obrazovanja za održivi razvoj: ekološku, volontersku i demokratsku te mladima pružaju holističku pristup konceptu održivog razvoja. Program „Ekologija i održivi razvoj“ uključivat će ciklus edukacijskih radionica na kojima će se učenici/ce educirati o gospodarenju otpada, klimatskim promjenama, energetici i transportu. U okviru programa usmjerenog na temu volonterstva kreirat će se održivi volonterski programi odgojno-obrazovnih ustanova. Treći program „Društvena pravednost i aktivizam” osnažit će mlade za preuzimanje uloge aktivnih građana/ki kroz provedbu edukativnih radionica na temu ljudskih prava i ravnopravnosti spolova, društvene pravednosti i ekonomskog blagostanja, demokracije i održive javne politike, migracije i mirotvorstva. Uključene odgojno-obrazovne ustanove implementirat će kreirane programu unutar svojeg nastavnog procesa. Po završetku edukacijskih aktivnosti mladi nastavljaju raditi u okviru programa kroz provedbu volonterskih aktivnosti, uključivanjem u različite lokalne organizacije, pokretanjem vlastitih inicijativa i slično.
Organizacije civilnog društva kroz edukativni program i studijsko putovanje steći će nova znanja i vještine za rad s mladima u području održivog razvoja te razviti alate za gospodarenje otpadom u Centru za mlade što će ujedno biti i primjer dobre prakse u području upravljanja centrima za mlade primjenjiv i druge centre i organizacije civilnog društva koje upravljaju javnim prostorima. Provedbom kampanje radit će se na razvoju kritičkog promišljanja po pitanju održivog razvoja. Mladi će kroz likovno i video stvaralaštvo prikazati svoje poimanje održivog razvoja. Projekt se ujedno stavlja naglasak na organizacije civilnoga društva kao ključne dionike u razvoju održivih zajednica, uspostavi međusektorske suradnje i inovativnom radu s mladima.